Odnowa w Duchu Świętym diecezji gliwickiej
 

Na początek * Wspólnoty * Wydarzenia * Świadectwa * Lektury * Linki * Teksty

[ Strona główna ]
[ Wspólnoty ]
[ Wydarzenia ]
[ Świadectwa ]
[ Lektury ]
[ Linki ]
[ Teksty ]
Teksty Do wydruku

Przygotowanie do bierzmowania młodzieży parafii w Świerklańcu -
Cykl "Dzieła podejmowane przez nasze wspólnoty"

Od kilku lat włączamy się w przygotowanie młodzieży naszej parafii do bierzmowania. Młodzi ludzie najłatwiej przyjmują nowości, są otwarci na przełamywanie stereotypów, również w sprawach wiary, fałszywego obrazu Boga. Osoby ewangelizowane w tym wieku łatwiej skierują swoje kroki do Kościoła, gdy będą dorosłe, łatwiej też będzie je zachęcić do zaangażowania w pracy dla Królestwa Bożego, gdy będzie się można odwołać do ich przeżyć z wczesnej młodości. Dlatego to pole uznaliśmy za właściwe naszemu działaniu

1998/99 - Wspólne spotkania ewangelizacyjne (2 prowadzących)

W roku szkolnym 1998/99 nasza pomoc polegała na poprowadzeniu ok. 10 spotkań ewangelizacyjnych. Ze względu na to, że na początku w to przygotowanie zaangażowaliśmy się tylko we dwoje, cała grupa kandydatów (ok. 50 osób) uczestniczyła razem w takim spotkaniu. Składały się na nie modlitwa, śpiew, świadectwo, tłumaczenie prawd ewangelizacyjnych przy użyciu jak największej ilości przykładów. Zależało nam na przeżyciowym charakterze tych spotkań, gdyż katecheza w szkole jest bardziej ukierunkowana na wiedzę, jej zaliczenie, mniej zaś sprawdzane jest to, jak dotarło do danego człowieka to, co słyszy, czy budzi się jego wiara, czy podejmuje jakieś decyzje w związku z usłyszanym słowem. Pozostali członkowie naszej grupy służyli przez cały okres przygotowania swoją modlitwą, posługiwali też modlitwą wstawienniczą podczas nabożeństwa oddania życia Panu Jezusowi.
Całość przygotowania zakończyła się wyjazdem na dwa dni do ośrodka rekolekcyjnego w Kokotku. Od strony technicznej pomogły nam osoby z naszej wspólnoty, a jako animatorzy posługiwali ludzie ze wspólnoty przy DA w Gliwicach. Dopiero tam okazało się, jak owocne i potrzebne jest dzielenie w małej grupie. Zobaczyliśmy, że dotychczas przekaz szedł tylko od nas w stronę kandydatów do bierzmowania. Brakowało potwierdzenia z ich strony, jak przyjmują nasze głoszenie im Dobrej Nowiny. Nie było to po prostu możliwe przy tak dużej liczbie osób obecnych razem na spotkaniu. Słowa, które padły na wyjeździe, a także listy napisane przez wszystkich kandydatów do księdza biskupa, świadczyły, o tym, że potrzebna jest nasza służba, świadectwo, próba bardziej prostego przedstawienia prawd wiary.
Równolegle trwało przygotowanie na katechezie w szkole. Nie było ono jednak sprzężone z naszymi działaniami.

1999/2000 - Wspólne spotkania ewangelizacyjne (2 koordynatorów + 9 współpracowników)

W kolejnym roku postanowiliśmy poszerzyć grupę osób zaangażowanych w formowanie kandydatów do sakramentu bierzmowania. Widzieliśmy potrzebę czynienia uczniów i przekazywania posługi i odpowiedzialności innym. Dlatego spośród osób, które w poprzednim roku otrzymały sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, 9 wyraziło gotowość współdziałania z nami. Na początku większość z nich wzięła udział w młodzieżowym Kursie Filip organizowanym przez Szkołę Nowej Ewangelizacji naszej diecezji.
Dzięki zaangażowaniu tych osób mogliśmy poszerzyć spektrum środków, którymi posłużyliśmy się w ewangelizacji. Pantomimy i scenki pomogły zapamiętać poznawane prawdy, bardziej wiarygodne były świadectwa rówieśników niż nas (prawie 30-latków). Próbowaliśmy też tworzyć podczas wspólnych spotkań małe grupki dzielenia na potrzeby np. rozważenia fragmentu Słowa Bożego, czy samodzielnego przygotowania scenki prezentującej jakąś prawdę.
Taki sposób działania wymagał od nas poświęcenia dodatkowego czasu na spotkanie przygotowujące grupę animatorów. Po sakramencie bierzmowania nie udało się utrzymać istnienia grupy animatorów ze względu na brak osoby, która by ich poprowadziła. Ja i żona jesteśmy zaangażowani w prowadzenie grupy dorosłych we wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym.

Następny rok szkolny był rokiem przerwy ze względu na powstanie gimnazjów i przesunięcie o rok wieku osób bierzmowanych.

2001/2002 - Materiały "Otrzymacie Jego moc" (kapłan + 2 koordynatorów + 18 animatorów)

W tym roku szkolnym przyjęliśmy nową formułę formacji kandydatów do bierzmowania. Ze względu na nasze ograniczone możliwości czasowe prosiliśmy Pana o wskazanie takiej formuły, która pozwoliłaby nam jedynie koordynować działania podejmowane przez innych. Po modlitwie i dzieleniu się pojawiającymi się w naszych sercach pomysłami, plan działania na ten rok jest rozwinięciem, dalszym etapem tego, co robiliśmy w latach poprzednich. Przede wszystkim widzieliśmy, że młodym potrzebny jest bezpośredni kontakt, możliwość wypowiedzenia swoich odczuć, przeżyć, wątpliwości. Najlepiej służy temu mała grupa.
Kilka lat wcześniej ksiądz wikary korzystał z materiałów pomocniczych do przygotowania do bierzmowania "Otrzymacie Jego moc" opracowanych przez katechetów diecezji kieleckiej pod redakcją ks. Tadeusza Śmiecha. Zdecydowaliśmy się skorzystać z nich. Materiały składają się z przewodnika metodycznego dla katechety opisującego tematy przerabiane w ramach lekcji religii, poradnika animatora z konspektami spotkań w małych grupach oraz katechizmu bierzmowanych do wypełniania dla przygotowującej się młodzieży.
Wraz z księdzem wytypowaliśmy ok. 30 młodych osób, które zaprosiliśmy do pełnienia posługi animatora. Pozytywnie odpowiedziało osiemnaście. Ze względu na to, że prawie wszyscy animatorzy nie mieli wcześniej kontaktu z żadną formą wspólnoty i spotkań małej grupy, dlatego dobrali się oni w zespoły 2-3 osobowe do prowadzenia jednej grupy. W ten sposób zostało utworzone 8 grup, osobno chłopcy i dziewczęta. Dzięki przekazaniu odpowiedzialności za animowanie grup dorosłych nowym animatorom z grupy Odnowy w Duchu Świętym, mogliśmy sami zostać animatorami animatorów młodzieżowych, którzy podzielili się na 2 grupy.
Ważny jest właśnie element równolegle prowadzonej formacji animatorów młodzieżowych ze względu na ich małe bądź zerowe doświadczenie uczestnictwa w małej grupie dzielenia. Chodzi o to, by animator był nie tylko organizatorem spotkań, ale chrześcijańskim świadkiem, który sam przeżył i przemyślał dane zagadnienie.
Półroczna formacja przed przyjęciem sakramentu bierzmowania ma więc następujące elementy:

  • poznawanie zagadnień podczas katechezy
  • spotkania formacyjne animatorów
  • spotkania w małych grupach na dzieleniu się życiem i Słowem Bożym
  • wspólne nabożeństwa w kościele będące podsumowaniem etapów przygotowania

Jeżeli chodzi o obciążenie czasowe, to animatorzy mają jedno spotkanie w tygodniu, a uczestnicy 3 spotkania na 4 tygodnie (przerwa na spotkanie formacyjne animatorów).
Materiały "Otrzymacie Jego moc" są oparte głównie na 4 prawach duchowego życia: "Bóg kocha ciebie i ma wobec ciebie wspaniały plan", "Człowiek jest grzeszny i oddalony od Boga", "Jezus jest naszym jedynym Zbawicielem" oraz "Przyjmij Jezusa do swego życia jako osobistego Pana i Zbawiciela". Podczas poznawania tych prawd ewangelizacyjnych młodzi ludzie są wprowadzani również w podstawowe praktyki chrześcijańskie takie, jak osobista modlitwa, sakrament pojednania, Eucharystia, życie Słowem Bożym, bycie członkiem Kościoła.
Bardzo staranne opracowanie materiałów pomocniczych pozwala prowadzić spotkania małej grupy również mniej doświadczonym osobom. Notatnik bierzmowanego zawiera też teksty piosenek, dzięki czemu pełni rolę śpiewnika.

Materiały można nabywać w Wydawnictwie "Jedność", a także w naszej Kurii Diecezjalnej.

 

Na początek * Wspólnoty * Wydarzenia * Świadectwa * Lektury * Linki * Teksty